Léto je převážně spojováno s plavkami a šortkami, zima s oblečením na lyže či kožichem. A mimosezóna? Právě počasí ovlivňuje rozhodování lidí o pohybu v přírodě. „Nepůjdeme nikam, počkáme na lepší počasí, prší“, to lze zaslechnout.
Ještě horší je varianta, pokud ta věta zazní a chybí tam to „prší“. Také může zaznít:
„Mohlo by pršet, nemáme jistotu, že se vrátíme za sucha“. Tak přichází lidé o zážitky z využívání volného času v mimosezóně. A přitom jsou země, kde to počasí je stále takové divné, mží, poprchává, je chladněji. Třeba Island. A turistů tam jezdí více a více. A pak přichází na mysl staré známé pravidlo, že neexistuje špatné počasí, ale jen špatně oblečený turista.
Obléknout si to správné „na sebe“ na turistiku do jakéhokoli počasí vyžaduje dobré znalosti anebo dobré rady od prodejců oblečení, protože se z toho stává téměř vědní disciplína. Existují některá známá obecná pravidla (jako že je třeba mít v zimě více vrstev oblečení, než jednu silnou), ale důležitým vlivem je i vnímání teploty každým z nás. Individuální je vnímání pocitu chladu i pocitu tepla. Závisí to i na parametrech organismu, jak je kdo trénovaný, jak se věnuje otužování, apod.
Nejen vášniví turisté, ale i ti, které láká příroda a pohyb v tzv. outdooru se mohou vybavit tak, aby z pohybu měli výtečný pocit a zážitek. Je třeba se poohlédnout po kvalitním a funkčním oblečení, které je pohodlné, slušivé a „in“. Začíná to termoprádlem (nemá studit a má udržovat stálou teplotu) a končí to svrchním oblečením, které je nepromokavé, vodotěsné, prodyšné a má odvádět vlhkost, kterou produkuje tělo. Dnes jsou k dispozici kvalitní materiály a tak slýcháme názvy: softshell, fleece, pertex, gore-tex či např. nanovlákna. Osobně je to pro mne dost složité a přiznám se, že ani nemám zájem se problematice podrobně věnovat a tak spoléhám na rady prodavačů. Nespoléhám však na nákupní centra, kde se mezi regály promenádují podavači zboží a ne fundovaní prodavači. Tak směřuji do specializovaných prodejen, s nabídkou značkového oblečení a nechám si poradit odborníkem. Nabídka je široká a snažím se dávat přednost výrobkům českých výrobců, např. ATEX, WARMPEACE, LITEX, MOIRA, DRAPS…… A výsledkem je, že převážně trávím volný čas v přírodě tehdy, kdy na to mám čas a chuť, a ne kdy je k tomu vhodné počasí.